Co se stalo celým základem HTML? Nám dnes již důvěryhodně známé hypertexty(někdy také nazývané odkazy nebo linky), bez nichž by tento jazyk nikdy nebyl tak úspěšný a populární. Proto i celá historie jazyka HTML začíná právě vývojem hypertextů. Ten začal už ve 40. letech 20. stol., kdy Vannevar Bush představil hypertextový systém Memex. V dalších letech ho následovali Douglas Engelbart (1963), Ted Nelson, věnující celý svůj život globálnímu hypertextovému systému - Xanadě a Bill Atkinson známý populárním HyperCardem (1987), který byl později překonán systémem NoteCard (1985).
První neoficiální verzi HTML vyvinuli Tim Berners-Lee a Robert Caillau v roce 1989. Oba pracovali v CERNu (Central Européene de Rechere Nucléaire). Tuto neoficielní verzi spojili s jednoduchým protokolem HTTP (HyperText Transfer Protocol). Prvním prohlížečem byl Mosaic vyrobený v NCSA (National Centre for Supercomputer Applications). Ten umožnil další rozvoj Webu a s ním i HTML. Před první oficiální verzí HTML přišlo na svět ještě několik dalších verzí, první v roce 1992, další HTML+ v roce 1994 a poslední HTML 3.0.
Oficiální HTML jazyk vznikl v první verzi v roce 1996. Nejdříve to bylo HTML 2.0 a poté HTML 3.2, které se velice hojně používalo ještě před nedávnem. Předposlední verzi schválilo W3C(World